logo

0'ı 1 YapmakClass Eğitim Blog

Zengin birine "Bu büyük serveti nasıl yaptın?" diye sormuşlar. O da "İlk 1 milyonu sorma, gerisi çok kolay oldu" demiş.

0'dan 1'e gidene kadarki yol gerçekten de en zor, maliyetli ve belki de en uzun sürenidir. Çoğu zaman bu süre boyunca karşımıza büyük bir duvar örüldüğünü hissederiz. Bu durum, hedeflerine ulaşabilenlerin sayısının deneyenler içinde düşük bir yüzdede kalmasının da önemli bir nedenidir.

Günümüz dünyasının en büyük girişimcilerinden Peter Thiel, Zero to One adlı kitabında bu konuyu ele alıyor. Yeni bir şeyler ortaya çıkarmak yani 0'ı 1 yapmak için teknolojiye, 1'i n yapmak yani keşfi herkese yaymak için de küreselleşmenin sunduğu araçlara ihtiyaç duyuyoruz.

Kitabın önemli vurgularından biri "çok az kişinin sizinle hem fikir olduğu önemli bir tespitiniz var mı?" sorusuna aranan yanıt. Aslında bu sorunun yanıtı girişimcileri sıradan düşünce ve hareketten ayırıp, mavi okyanuslara doğru (yoğun rekabetten sıyrılıp yeni pazarlar oluşturma) yüzdürecektir. Herkesin hem fikir olduğu konulara yatırım yapanlar marketteki çikolata reyonuna yeni bir marka çikolata daha eklemekten öteye gidemeyecek ve İngilizce terimi ile "me too" yani "ben de aynısını yapabiliyorum" konumundan öteye gidemeyecektir.

Yarının işletmeleri esnek, hızlı pivot edebilen, benzersiz değer önerisi olan, çevik işletmeler olacaktır.

Zero to One kitabının web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.